Poniedziałek, 02-10-2023

Ogrzewanie hybrydowe


Jeżeli myślisz o modernizacji systemu ogrzewania lub budowie nowego domu, zastanów się nad układem hybrydowym. To rozwiązanie, które łączy w sobie dwie różne technologie ogrzewania oferując optymalne wykorzystanie energii w zależności od warunków. Umożliwia także korzystanie z pompy ciepła w tradycyjnych instalacjach grzejnikowych w sposób energooszczędny.


Jak to działa?


Do zbudowania układu hybrydowego wykorzystujemy zestaw „Factory Mode” opracowany przez włoskiego producenta – SIME. Składa się on z pompy ciepła SIME SHP PRO, kondensacyjnego kotła gazowego Kocioł gazowy SIME EDEA HM oraz zasobnika buforowego, takiego jak "Multi Hybrid Tank" lub "Hybrid Wall", w zależności od potrzeb użytkownika. W wyższych temperaturach pompa ciepła generuje ciepło, korzystając z energii z powietrza. W okresie przejściowy oba urządzenia działają symultatywnie: pompa pracuje w niskim zakresie temperatur zaś kocioł gazowy uzupełnia niedobór ciepła. Kiedy zapotrzebowanie na ciepło wyjdzie poza zakres sprawności pompy ciepła układ przełącza się na kocioł gazowy. Dzięki temu każde z urządzeń pracuje w optymalnych warunkach, zapewniając ekonomiczne ogrzewanie.


Korzyści płynące z układu hybrydowego


 • Efektywność energetyczna: Dzięki pracy symultatywnej oraz możliwości przełączania się między pompą ciepła a kotłem gazowym, układ hybrydowy jest niezwykle efektywny energetycznie. Oznacza to obniżenie rachunków za energię i gaz.

 • Ekologia: Wykorzystanie pompy ciepła, która czerpie energię z otoczenia z zachowaniem maksymalnej sprawności przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, dbając o środowisko naturalne.

 • Niezawodność i bezpieczeństwo: Urządzenia na co dzień współpracują, ale w przypadku awarii jednego z urządzeń nie wpływa na działanie drugiego. Dodatkowo system automatycznie wybierze pracę tańszego co jest kluczowe w kontekście zmiennych cen gazu i prądu.

 • Podsumowanie


  Jeśli jesteś zainteresowany/a nowoczesnymi rozwiązaniami energetycznymi i chcesz dowiedzieć się więcej na temat układów hybrydowych, zachęcam do odwiedzenia linków zamieszczonych poniżej.
  Wspólnie możemy przyspieszyć adaptację innowacyjnych technologii i przyczynić się do tworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości.

 • Pompa ciepła SIME SHP PRO
 • Hybrid Wall
 • Multi Hybrid Tank
 • Kocioł gazowy SIME EDEA


 • Kontakt  Szymon Klimosz

  Inżynier działu technicznego

  e-mail: techniczny@klimosz.pl