Piątek, 26-01-2024

Układy hybrydowe – co to jest, jak działa i czy będzie to przyszłość?


Współczesne trendy w budownictwie w większości skupiają się wokół ekologicznych rozwiązań. Mowa tutaj nie tylko o zastosowaniu innowacyjnych systemów zarządzania obiektem, ale przede wszystkim o sposobie ogrzewania domu, które może przynieść korzyści ekonomiczne. Interesującym tematem wydaje się być układ hybrydowy z wykorzystaniem pompy ciepła.

Czym jest system hybrydowy?

Jest to kombinacja różnych źródeł ciepła, w których pompy ciepła współpracują np. z kotłem na gaz lub paliwo stałe takie jak pelet. Wówczas w systemie hybrydowym zdarza się, że pompa ciepła ma nieco mniejszą moc grzewczą, niż wymaga tego główne zapotrzebowanie na moc cieplną budynku. Układ hybrydowy ma więc swoje plusy, bowiem wiąże się to z niższymi kosztami zakupu urządzeń, a także montażem całej instalacji. W przypadku użycia grzałki czy kotła na prąd utarło się mówić o źródle ciepła biwalentnym.

Decydując się na system hybrydowy należy pamiętać, by pompa ciepła miała moc grzewczą minimum 50% obliczeniowej mocy grzewczej. Wówczas dodatkowe źródło ciepła powinno być załączane i wyłączane automatycznie przez regulator wbudowany w tzw. mastera, którym to najczęściej jest pompa ciepła.

Poznaj zasady działania układu hybrydowego

Wspomniany układ hybrydowy, będący połączeniem dwóch rodzajów urządzeń grzewczych, dzięki inteligentnym technologiom, może zapewnić wysoką skuteczność. W zależności od panujących warunków atmosferycznych, urządzenia same decydują o sposobie pozyskania energii. Warto zaznaczyć, że cały proces odbywa się automatycznie. W przypadku korzystnej pogody pracuje pompa ciepła natomiast w przypadku wzmożonego zapotrzebowania na ciepło pompa wspomagana jest lub całkowicie zastępowana przez np. kocioł gazowy albo peletowy.

Instalacja pompy ciepła w układzie hybrydowym sprawdzi się także w przypadku podgrzewania wody za pomocą paneli solarnych. Wówczas codzienne zużycie energii przełoży się na korzystne rachunki. Warto zaznaczyć, że zastosowana automatyzacja współpracy między urządzeniami jest możliwa dzięki zaawansowanemu algorytmowi, który sam decyduje, który rodzaj ogrzewania będzie bardziej ekonomiczny. Wówczas mamy pewność, że w systemie hybrydowym ciągłość ogrzewania zostanie zachowana, a przy tym koszty pozostaną pod kontrolą.



Obrazek

Układ hybrydowy jest przyszłością w tematyce ogrzewania?

Już w 2021 roku udało się zaobserwować wzmożone zainteresowanie układami hybrydowego ogrzewania. Nic w tym dziwnego, bowiem system ten jest nie tylko wygodny i ekologiczny, ale też wyjątkowo ekonomiczny w każdym budynku po niewielkiej modernizacji instalacji grzewczej. Ponadto zapotrzebowanie na paliwa kopalne maleje, a tym samym zmniejsza się emisja gazów cieplarnianych. Układ hybrydowy zapewnia więc komfort i bezpieczeństwo.

Co więcej wielu użytkowników może zgłosić się po dofinansowanie do zakupu pompy ciepła. Dopłaty obejmują nie tylko zakup niezbędnego sprzętu, ale też jego montaż.

Wybór właściwego rozwiązania w zakresie ogrzewania domu jest więc bardzo istotny. Źle dobrana instalacja, np. niskiej jakości pompy ciepła z wbudowaną grzałką może wygenerować spore koszty eksploatacji. System hybrydowy to tańsze rozwiązanie z właściwym zastosowaniem dwóch systemów w pracy równoległej. Warto to rozważyć.

Jeśli jesteś zainteresowany rozwiązaniami hybrydowymi zapraszamy do odwiedzenia strony naszego produktu i porozmawiania ze specjalistami. Wyjaśnimy, dobierzemy i jeśli znajdziemy właściwe dla Ciebie rozwiązanie to również wykonamy.


Kontakt



Dział inwestycji

e-mail: inwestycje@klimosz.pl